top of page

Děláme věci jinak, ale nejsme rebelové bez příčiny, říká Mike Brown o Smokehead

V březnu do Česka poprvé zavítal globální whisky ambasador Ian Macleod Distillers Michael Brown. I když dorazil primárně na Prague Bar Show, kde strávil celý den, stihl uspořádat také masterclass zaměřenou na whisky Smokehead a její možnosti v mixologii. A poskytnout nám rozhovor. Ve které palírně Smokehead vzniká, sice neprozradil, o své dojmy z české barové scény se ale podělil.



Začněme tvým seminářem. Jak bys shrnul jeho myšlenku pro ty, kdo se jej nezúčastnili?

Smokehead je single malt whisky z Islay. Patří do portfolia Ian Macleod Distillers, která je druhou největší rodinnou palírnou ve Skotsku. Ovšem Smokehead je naším nezávislým stáčením. To znamená, že vykupujeme whisky od jedné z devíti palíren na Islay a následně ji necháváme zrát v sudech.


Sice se jedná o tradiční whisky, my k ní ale přistupujeme netradičním způsobem. Na masterclass jsme pozvali 30 barmanů, kterým jsem krátce představil historii Islay a značky a dal jim Smokehead ochutnat. Ale současně jsem chtěl, aby to byla zábava, takže jsem mastreclass zakončil menší koktejlovou soutěží. Rozdělil jsem je do pěti týmů, každý si vybral jednu z verzí Smokehead a vymyslel své originální a netradiční koktejly.


Prozradíš, ze které palírny whisky Smokehead pochází?

To je otázka, na niž chce každý znát odpověď. Ale neřeknu, tohle zůstane tajemstvím. Jen prozradím, že jsme od roku 2005 brali whisky z jedné palírny a v roce 2017 jsme ji vyměnili za jinou.


Na Islay je celkem devět palíren. Rád proto hraju hru, kdy se lidí ptám na jejich názor aˆpak uvedu důvody, proč by mohli mít pravdu. Schválně: tipneš si, ze které palírny pochází Smokehead?



Mohl by to být Ardbeg – je to velká značka, s dostatečnou produkcí a zásobami.

Jo, to by mohlo být. Ardbeg vyrábí hodně mladé whisky bez udání stáří, takže to dává smysl. Také v chuti můžeme najít shodné tóny – sladkost, BBQ, kouř. To by klidně mohlo být, ale není to tak. Nebo ano? Možná. Kdo ví.


Nemáte ambici postavit na Islay desátý, svůj vlastní lihovar?

To vskutku máme – dokonce se už staví. Bude se jmenovat Laggan Bay a zajímavé je, že to bude napůl palírna a napůl pivovar. Spolupracujeme s Islay Boys a společně budeme vařit pivo s rašelinou, které bude tvořit část produkce. Kluci jsou opravdoví machři, co se týče pivovarských znalostí, a umím si představit, že něco z toho využijeme i při destilaci.


Ale Smokehead bude nadále nezávislé stáčení a whisky budeme odebírat od jedné z těch devíti zbývajících palíren.


Jak bys značku Smokehead definoval?

Smokehead je rebel, který se nebojí dělat věci jinak. Současně ale zůstává sofistikovaný. Taková je samotná značka i ti, kdo ji pijí.


Whisky v sobě nese tóny sladkého kouře, s lehkým kořeněným a pepřovým nádechem. Tento základ doplňují další chutě dané zajímavým sudovým zakončením. Například po sherry, kdy používáme jedny z nejlepších sudů po sherry oloroso v celém whisky odvětví. Nebo po tequile, která whisky dodá jemnou slanost, či pivu stout, ten zase vnáší tóny kávy a čokolády.


V čem je podle tebe Smokehead jedinečná?

Řekl bych, že ze všech Islay whisky je Smokehead tou nejpružnější, když přijde řeč na způsob pití. Můžete si ji vychutnat čistou, což rozhodně doporučuji. Ale pokud chcete něco trochu netradičního, zapojte ji do koktejlů.


Já sám sice pracuji v barovém prostředí, ale působil jsem i jako šéfkuchař. Takže pro mě neexistují žádné limity v použití whisky – klidně ji přidám i do jídla. Nedávno jsem si třeba udělal risotto se Smokehead a bylo fantastické. Nebo během semináře jsme barmanům nabídli focacciu s masem naloženým ve Smokehead.



Když zmiňuješ koktejly, jaké máš na mysli? Klasiku jako Penicilin?

To je jedna možnost. Ale třeba Smokehead Twisted Stout je výtečná ve variaci na Espresso Martini. Smokehead Tequila Cask Terminado je skvělá jako základ koktejlů Paloma nebo Margarita. A napadlo by tě, že na whisky si můžeš namíchat i Mojito nebo Piña Coladu? Stačí sáhnout po Smokehead Rum Cask Rebel. Snažíme se ukázat nové způsoby, jak nad nápoji přemýšlet. Inspirujeme lidi, ale zároveň miluju, když vymyslí něco svého. Smokehead nabízí velkou míru flexibility.


Jako ambasador dost cestuješ, navštěvuješ bary. Zaznamenal jsi někde opravdu neobvyklou kombinaci?

Ani nemusím dlouho přemýšlet – hodně mě překvapil Savage Bar. Máš pravdu, že na svých cestách jsem viděl spoustu barových scén a barů. Ale něco takového jako tady v Praze jsem ještě nezažil.


V pozitivním slova smyslu?

Rozhodně! Ve Velké Británii máme velmi dobrou koktejlovou scénu a barmany dosahující světové úrovně. Ale to, co jsem zažil v Praze… Ochutnal jsem tu skutečně zajímavé kombinace. Třeba drink na whisky s butterscotch cordialem a mořskou řasou. Místo ozdoby k tomu podávali popcorn se solí ochucenou mořskou řasou. Naprosto dokonalé.


Když se vrátíme ke Smokehead, která verze je tvá nejoblíbenější?

Smokehead Sherry Cask Blast. Ale nejen ta – součástí našeho whisky portfolia jsou také značky Glengoyne a Tamdhu, které také dozrávají v sudech po sherry.


Co plánujete dál?

Novinkou je Smokehead Unfiltred, která je velmi krémová, až téměř máslová. Barmani, kteří se zúčastnili masterclass v Savage Baru, byli první mimo Velkou Británii, kdo měli možnost tuto whisky ochutnat.


Pracujeme na několika dalších věcech, ale zatím nechci moc prozrazovat. Jen že půjde o limitovanou edici, která by měla vyjít v průběhu tohoto roku.


Můžeš nyní blíže vysvětlit koncept Smoke Mask?

Jde o speciální sklenici, kterou jsme vytvořili ve spolupráci se sklářským designerem Elliotem Walkerem. Na Netflixu běžela show Blown Away, v níž nejlepší světoví skláři vytváří opravdu zajímavé návrhy. Elliot se stal vítězem jedné série.


Společně jsme vymysleli nový typ sklenice na pití. Vznikly tři návrhy a členové našeho Smokehead klubu – mimochodem, k němu se můžete na našich stránkách také zdarma připojit – vybrali tu, kterou jsme nechali vyrobit.


Smoke Mask je z tmavého skla, přes které není vidět. Přijdete tak o jeden z vjemů, jelikož whisky nevidíte. Místo toho musíte sklenici přiblížit k ústům, a zároveň vám zakryje nos. To vás nutí k tomu, abyste vnímali její aroma i během napití. To vás přitom zcela pohltí a zintenzivní prožitek z whisky.


Přesně tohle mám na mysli, když jsem říkal, že Smokehead je rebelská, ale stále sofistikovaná značka. Děláme věci jinak, ale nejsme rebelové bez příčiny. Máme svoje důvody – děláme věci jinak, protože si myslíme, že je to tak lepší.


Pověz nám na závěr něco o sobě. Jaké bylo tvé první setkání s nakouřenou whisky?

Poprvé jsem ochutnal kouřovou whisky – Laphroig 10 – ve svém rodném Leicesteru v Anglii. Pracoval jsem tehdy jako barman a kuchař v jednom speakeasy baru. Vzpomínám si, jak jsem si říkal, že nic takového jsem nikdy nepil. Tolik intenzivních chutí. Opravdu mi chutnala. Kouřovou whisky jsem si okamžitě zamiloval.


Pak jsem několik dalších let pracoval jako barman, než jsem nastoupil k Ian Macleod Distillers. Ovšem nejprve jako ginový ambasador. Pozice whisky ambasadora se uvolnila před dvěma lety a teprve před půl rokem jsem se stal „chief Smokehead“ a jezdím po celém světě, abych předával lásku a znalosti ke Smokehead. Je to ta nejlepší práce, jakou jsem kdy měl.



Na Whisky Life! Prague budete moct ochutnat nejen kompletní řadu whisky Smokehead, ale také se zde odehraje finále barmanské soutěže se značkami Glengoyne a právě Smokehead. Kromě toho budete mít na festivalu také příležitost se potkat se zástupci společnosti Ian Macleod Distillers. Do Prahy dorazí například Whisky Experiential Ambassador Gordon Dallas.

Comments


bottom of page